Вгору

Походження назви танцю «Гопак»

  

gopakГопак належить до найкрасивіших танців світу. В Україні Гопак вважається найпопулярнішим парно-масовим танцем, який зародився у козацькому побуті і раніше виконувався тільки чоловіками. Мелодій гопаків і танцювальних пісень у характері Гопака дуже багато: «Від Києва до Лубен», «Гоп, мої гречаники», «Ой, гоп, ти-ни-ни» та інші. Щодо походження назви танцю, то тут є багато варіантів та протиріч. Ось декілька з версій:

Назва танцю походить від дієслова гопати (плигати, скакати).

Степан Наливайко у своїй праці «Таври, поляни, русь… шлях до розгадки» аргументовано доводить, що божества Аполон, Крішна-Гопало і Купало мають спільну міфологічну основу, започатковану на теренах саме нашої Батьківщини. Із плином часу втратилася цілісність вірувань, суттєво змінилася і сама мова, однак залишки того, що збереглося в Україні до сьогодні, й того, що залишили наші предки на інших землях, дають нам право стверджувати, що танець «Гопак» витікає з глибини віків і в давнину був ритуально-бойовим танцем, присвяченим Богу-воїну та охоронцю.

Знайдено багато цікавих назв стародавнього бойового мистецтва: навкулачки, навшпиньки, навкручки, навхрест, на ременях, на поясах, спас, хрест, собор, але найпопулярнішим стала назва Гопак. Бойові рухи в танці є яскравим свідченням того, що наш народ мав бойову культуру дуже високого гатунку.

Аватара давньоукраїнського Вишеня Кришан теж мав кільканадцять імен, одне з яких Гопало. Згідно з дослідженнями С.Наливайка, ймення Гопало складаєть­ся з двох частин «го» і «пал», і якщо перекладати їх з санскриту, то «Го» означає «бик», «корова», а «пал» «захисник», «охоронець», і якщо коротко, то пастух.

Відомо, що Крішна-Гопало полюбляв танцювати зі своїми пастушками, яких називав «гопі». Козаки теж частенько полюбляли танцювати, «кресати» гопака. Отже, можна припустити, що танець «Гопак» у давнину був обрядовим танцем воїнів кшатріїв косаків.

Уривок з книги Марущак В.С., Марко Ю.М. Успадкування локальних традицій хореографічного фольклору Північної Буковини. Буковинські чоловічі народні танці “Гопак”, “Козак”. – Чернівці, 2005.


Напишіть відгук