Вгору

DSC04054Крутеньки

Крутеньки – село, центр сільської ради. Розташовані Крутеньки за 15 км від ра¬йонного центру, за 15 км від залізничної станції Мамалига. Населення села нараховує 1025 чол., місцем проживання яких є 485 господарських дворів.
Найдавніша письмова згадка про село відноситься до 1602 року.
На околицях села досліджені поселення трипільської (ІІІ тисячоліття до н. е.) та черняхівської (ІІ – У ст. н. е.) культур.
До 1952 року село носило назву Толбуряни. Засноване понад 400 років тому, воно вписало в історію боротьби за свободу і щастя не одну героїчну сторінку.
Після визволення в 1812 р. Хотинського повіту від турецького панування село Толбуряни входило до Данковецької волості.
За переписом 1817 року в селі нараховувалось 61 господарство. Село заселяли ре-зеші (вільні селяни, які користувались власною землею). Селянам належало 790 фаль-чів. 100 фальчів належало землевласникам.
DSC00990DSC00995У 1886 році землевласник Антон Бржмановський володів 426 десятинами землі і 292 десятинами лісу (всього 718 дес). Селянам же належало тільки 882 десятини землі, і це на 180 господарств.
Переважна кількість населення села – люди православної віри. Перша згадка про
дерев’яну церкву у ньо¬му відноситься до кінця

100_4090ХУІІІ ст. 1886 року в селі було завершено будівни¬цтво нової кам’яної церк¬ви, на яке витратили 8000 рублів. Частину коштів давав приріст капіталу, вкладеного в банк. Решту грошей зібрали із селян. Кожне господарство пла¬тило по 10 руб., а ново-жильці – по 6 руб.

.
1911 року в школі навчалось 64 учні. Це на 1127 жителів села.
Жителі Толбурян – актив¬ні учасники Хотинського повстання 1919 року. Особливо відзначився у ньому своєю активністю А. Й. Обершт.
Чорні дні румунської окупації були трагічною сторінкою в історії села. Румуніза¬ція, суворі покарання, знущання з людської гідності – ось що перенесли жителі села за 22 роки румунського панування.
28 червня 1940 року село було звільнене від окупантів. Відкрила дітям двері школа з українською мовою навчання, хата-читальня, клуб. Але мирну працю перервав віро¬ломний напад фашистської Німеччини і Румунії на нашу рідну землю.
DSC00987Чоловіки Крутеньок мужньо і сміливо воювали на фронтах війни. Захищаючи свою Вітчизну, вони перемогли ворога. Але 139 крутенківських хліборобів не повер¬нулися до рідних домівок. Вдячні жителі села збудували пам’ятник, на його гранітних плитах написавши імена полеглих.
Є в Крутеньках ще одна могила, покоїться прах військового пілота Якова Кошуби, який у перші дні Великої Вітчизняної війни повторив подвиг Гастелло: на палаючому літаку кинувся на фашистів.
В післявоєнні роки в селі був організова¬ний колгосп „Прогрес”, який володів 1212 га землі. Нині, після роз¬паювання землі в селі діє ТзОВ „Прогрес”. Воно є одним з кращих в районі.
В селі діє восьмиріч¬на школа. Завдяки ста¬ранням колишнього ди¬ректора Б. І. Бондаренка, який добудував, розширив старе приміщення, учні навчаються в одну зміну. Є в селі і дитячий садок. Працює тут і філіал Хотинської музичної школи.

До послуг трудівників села нове приміщення будинку культури на 460 місць (по¬будоване 1974 р.), ФАПу. Є тут і філія районної централізованої бібліотечної систе¬ми, магазин, відділення зв’язку, православна Свято-Миколаївська церква.
Громадськість села в 2000 році збудувала на свої кошти капличку, велику допо¬могу в спорудженні якої надали ТзОВ „Прогрес” (директор Віктор Ставчанський) і сільська рада.

 

krutenki1

krutenki2

krutenki3